3 iulie a adus la Bucureşti – Conferinţa Internaţională de Turism

3 iulie a adus la Bucureşti – Conferinţa Internaţională de Turism

La început de lună, Ministerul Întreprinderilor Mici şi Mijlocii, Mediului de Afaceri şi Turismului a organizat la Bucureşti, în incinta Palatului Parlamentului, Conferinţa Internaţională de Turism, în contextul în care România deţine preşedenţia consiliului executiv al Organizaţiei Mondiale a Turismului (OMT) din toamna 2012, pe o perioadă de 1 an.

Bugetul alocat organizării, de 450.000 de lei (100.000 E), a acoperit şi vizita de documentare (3-7 iulie)  în Delta Dunării, Sinaia, Braşov, Sibiu, Sighişoara, Turda şi Alba Iulia. Între participanţi: demnitari, jurnalişti români şi de peste hotare, reprezentanţi ai OMT. „Se cunosc puţine lucruri concrete despre Romania. Am organizat acest eveniment pentru a le arăta participanţilor locuri şi produse româneşti care sunt şi pot fi un mare avantaj turistic în viitor „, a declarat ministru Întreprinderilor Mici și Mijlocii, Mediu de Afaceri și Turism, doamna Maria Grapini.

De altfel, am stat de vorbă şi cu domnul Taleb Rifai, secretarul general al OMT: „Suntem în era călătoriilor, când putem cunoaşte detalii despre o destinaţie cu un simplu click. În ceea ce priveşte Romania, important nu este ceea ce aveţi de oferit ci ceea ce ştiţi să faceţi cu produsele oferite”. În cadrul conferinţei a fost semnată, de către un număr de 7 structuri asociative româneşti şi Declarația de aderare la Codul Global de Etici în Turism, acesta reprezentând o foaie de parcurs pentru dezvoltarea unui turism responsabil și durabil, ratificat de Adunarea Generala a Națiunilor Unite în anul 2001.

Despre Autor

S-ar putea sa iti placa

Turist in Romania 0 Comments

La Flo Adventure School, tinerii învaţă să cunoască temeinic muntele iarna

A avut recent loc ediţia 2014 a Şcolii de iarnă Flo Adventure School Cluj Napoca, la care au participat 35 de cursanţi. În cele cinci zile de curs, tinerii participanţi

Turist in Romania 0 Comments

„Hai pe munte! Măcar o zi!”

Când nu avem planuri pentru weekend, noi ne “programăm“ repede o ieșire pe munte. Și cum Bucegii sunt la o aruncătură de băț de București, nu stăm mult pe gânduri,

Turist in Romania 0 Comments

Povești din Mărginimea Sibiului

Toamna la Muzeul de Icoane pe Sticlă din Sibiel Pășesc ușor pe poarta bisericii din Sibiel, cu capul plecat și ochii iscodind grădina către clădirea tăcută ce o zăresc în

0 Comments

Niciun comentariu inca!

Poti fi primul care comenteaza articolul!

Spune parerea ta