La muzeu… de sărbători

La muzeu… de sărbători

În perioada  22 noiembrie – 13 decembrie 2014, Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti” organizează sub genericul „La muzeu… de sărbători”, ateliere educative pentru copiii cu varsta intre 3 si 12 ani. 

Obiceiurile de iarnă fac parte din cultura tradiţională românească, iar scopul acestui program este de le promova în rândul copiilor si părinţilor, mai ales a celor din mediul urban, acolo unde acestea par a-şi fi pierdut din importanţa cu care erau odinioară investite în lumea rurală.

Anul acesta, un important partener în acest proiect va fi Şcoala Japoneză Sakura din Bucureşti care va aduce lumea Japoniei mai aproape de noi prin atelierul de decoraţiuni pentru brad din origami – arta japoneză a plierii hârtiei şi prin atelierul de Felicitări de Anul Nou, ateliere care se vor desfăşura în paralel cu atelierul de confecţionat felicitări de sărbători şi podoabe de pom, creând astfel un frumos dialog cultural.

Atelierele se vor desfăşura în zilele de 22, 23, 29, 30 noiembrie, 6, 7 şi 13 decembrie, între orele 10.00 şi 12.00, în clădirea Arhondaric, şos. Kiseleff nr. 28, sector 1. Numărul maxim de copii înscrişi este de 15 pentru fiecare atelier. Taxa de participare pe atelier este de 20 lei de copil, taxă care include materiale şi uneltele necesare atelierelor de creaţie.

Despre Autor

S-ar putea sa iti placa

EVENIMENTELE LUNII 0 Comments

Craciun Vienez cu Johann Strauss Ensemble – Oradea

14 Dec 2013 Teatrul Regina Maria, ora 19:00, Oradea Turneul Național – Vienna Classic Christmas 7 Decembrie 2013 Casa de Cultura a Sindicatelor, ora 19:30, Botoșani Stelele Moscovei pe gheață

EVENIMENTELE LUNII 0 Comments

Targul National al Mierii, Editia a 8-a / 19-21 aprilie 2013

Cea de-a 8-a ediţie a Targului Naţional al Mierii, şi în acelaşi timp a 3-a ediţie de primavară se doreşte a fi, ca de fiecare dată, un eveniment important care

EVENIMENTELE LUNII 0 Comments

Vă invităm la expoziție: “Sibiu: Monumente. Oameni. Locuri”

Ambasada Republicii Federale Germania în colaborare cu Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti” organizează expoziția de fotografie “Sibiu: Monumente. Oameni. Locuri”, autor Martin Rill. Vernisajul va avea loc în data de

0 Comments

Niciun comentariu inca!

Poti fi primul care comenteaza articolul!

Spune parerea ta