Noaptea Europeană a Muzeelor, 16 mai

Noaptea Europeană a Muzeelor, 16 mai

Un eveniment anual ce adună, deja sute de mii de vizitatori la nivel național. În 2013, conform Mediafax, numărul celor care au ales să viziteze muzee la ceas de seară, fără a plăti nicio taxă, a fost de 500.000. Anul acesta, lista muzeelor bucureștene se îmbogățește cu Muzeul Băncii Naționale a României și cu Delta Văcărești, care va putea fi observată de la etajul 17.

Noaptea Europeană a Muzeelor este un eveniment internațional iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa aflat în acest an la cea de-a unsprezecea ediţie. Consiliul Europei, UNESCO și Consiliul Internațional al Muzeelor sunt principalii susținători ai Nopții Europene a Muzeelor, pandantul nocturn al Zilei Internaţionale a Muzeelor, care are loc întotdeauna pe 18 mai.

Anul acesta Noaptea Europeană a Muzeelor are loc pe 16 mai, și zeci de muzee din țară participă la acest eveniment.

Lista muzeelor și informații despre evenimentele ce au loc pe 16 mai și în noaptea de 16-17 mai 2015 găsiți pe www.noapteamuzeelor.ro.

 

 

Despre Autor

S-ar putea sa iti placa

EVENIMENTELE LUNII 0 Comments

20 de artiști pictează stațiunea Straja

Departe de aglomerația de pe Valea Prahovei, stațiunea Straja din Hunedoara, plină de istorie, de locuri de vis, de culoare, de liniște și de energie, este gazdă, în această săptămână,

EVENIMENTELE LUNII 0 Comments

Simfonia ceaunelor la Iasi 17-18 martie 2012

Cea de-a doua editie a Cupei Moldovei la Gatit se desfasoara in Piata Unirii din Iasi in cadrul Campionatului International de Gatit in Aer Liber de catre Asociatia Culturala Euro

EVENIMENTELE LUNII 0 Comments

Summer Music Academy Sinaia 2015

Între 16 și 29 iulie 2015, la Sinaia, va avea loc EUROPAfest Summer Edition, eveniment patronat de Casa Regală, care include concerte de muzică clasică și jazz dedicate publicului larg

0 Comments

Niciun comentariu inca!

Poti fi primul care comenteaza articolul!

Spune parerea ta