România a atras mai mulţi turişti străini în 2013

România a atras mai mulţi turişti străini în 2013

Vestea buna este aceea ca turiştii străini au petrecut anul trecut în România 3,5 milioane de nopţi. Vestea proasta este aceea ca avem printre cele mai scăzute niveluri din UE, de peste patru ori sub rezultatele Ungariei sau Bulgariei. Numarul de nopti petrecute de turistii straini în structurile de cazare din România a crescut in 2013 cu 5,1%, dar in turismul românesc  abia una din cinci înnoptări e rezervata de un turist strain, potrivit datelor Eurostat.
La noi in tara turiştii străini reprezintă 18% din piaţă, cel mai redus procentaj din UE. Potrivit datelor furnizate de Institutului Naţional de Statistică, de 1,62 milioane de turisti straini ne-au vizitat tara, romanii dominand insa cu 15,6 milioane de înnoptări ale rezidenţilor în structurile de cazare, dintr-un total de 19,1 milioane. Ceea ce ne dovedeste ca in prezent turismul romanesc ramane preponderent intern. Cum stau celelalte tari cand vine vorba de turismul de incoming?

In topul tarilor cu cei mai multi vizitatori, se numara   Marea Britanie cu plus 16,7%,  Grecia, cu 13,2%,  Cehia cu 20,8 milioane de înnoptări ale străinilor – 53% din piaţă, Austria, cu 78,1 milioane de cazari în structurile turistice.

Spania ramane insa liderul Europei în turism, cu un total de 251,9 milioane înnoptări ale turiştilor străini, reprezentând 65% din piaţă in timp ce in Croaţia şi Cipru au peste 90% din turişti străini.

Despre Autor

S-ar putea sa iti placa

Turist in Romania 0 Comments

“Împreună suntem o voce!”, un proiect ce vine în ajutorul persoanelor ce suferă de autism

  În lume, una din 68 de persoane suferă de autism. Așa ne arată un recent studiu dat publicității în martie 2014 de către Centrul pentru Prevenirea și Controlul Maladiilor

Turist in Romania 0 Comments

Henri AppPort – aplicația care te informează despre zborurile de pe Aeroportul Otopeni

Lansată la sfârșitul lunii octombrie, aplicația de mobil denumită Henri AppPort este destinată pasagerilor care utilizează serviciile Aeroportului Internațional Henri Coandă București, furnizând informații despre zboruri, porțile de îmbarcare, poziționarea

Turist in Romania 0 Comments

O seara de luni la Gala Ambasadorii Turismului Romanesc

La iniţiativa doamnei Maria Grapini, Ministrul Delegat pentru IMM-uri, Mediu de afaceri şi Turism, luni, 19 august a.c a avut loc prima ediţie a Galei de decernare a titlului de

0 Comments

Niciun comentariu inca!

Poti fi primul care comenteaza articolul!

Spune parerea ta