Am explorat oraşul antic JERASH
Cum să ajungi în trecut dintr-un singur pas
Înainte de Jerash, printre cele mai frumoase situri arheologice vizitate, includeam Colosseumul din Roma, Parthenonul de pe Acropole, Templele Hagar Qim din Malta. Acum, oraşul antic Jerash a trecut primul în lista de preferinţe. Este uimitor prin arhitectura şi suprafaţa întinsă a ruinelor, prin faptul că îţi permite să umbli nestingherit printre temple închinate zeilor şi biserici vechi, fiind cel mai bine conservat oraş roman din Orient. Cu o istorie ce începe încă din epoca bronzului, Gerasa (Jerash) cuprinde vestigii din vremea lui Alexandru cel Mare, purtând în amprenta definitorie a anilor urmele societăţii romane şi a credinţelor sale. O atenţie deosebită a fost acordată zeiţei Artemis, ale cărei temple, două la număr, îţi oferă panorama asupra întregului oraş. În trecut Jerash s-a extins pâna la 800.000 de metri pătraţi. Astăzi îl găseşti în nordul Iordaniei, la aproximativ 50 de kilometri de capitala Amman, în drumul către Siria.
Un oraş ce-a răsărit de sub nisip
Spre norocul nostru, vizitatorii de acum, oraşul Jerash a rămas acoperit de nisip până în urmă cu 70 de ani, când au început excavările şi procedurile de restaurare. Grandios, cu străzi pavate şi străjuite de coloane, temple înalţate spre cer,amfiteatru, teatre generoase şi pieţe imense, cu fântâni şi băi publice, biserici creştine lângă lăcaşe păgâne, Jerash dezvaluie un trecut în care două cultura greco-romană şi cea islamică au coexistat de-a lungul vremii. Îţi este imposibil să stai locului, când ai atât de multe de văzut. Odată ce treci de poarta principală, ia-ţi cel puţin două ore pentru a-l bate la pas. Pentru odihnă ai băncuţe amplasate strategic, să obţii cele mai frumoase privelişti. Nu rata templul lui Zeus sau grupul de beduini care îţi cântă din cimpoi muzică tradiţională. Fă poze cu ei şi pentru un bacşis de 1/2 euro ţi se interpretează chiar şi remix-uri ale melodilor contemporane!
Ia parte la cel mai spectaculos eveniment cultural
În fiecare an, din 1981, începând cu luna iulie, timp de trei săptămâni, oraşul vechi este gazda Festivalului Jerash, unul din cel mai pline de viaţă şi exuberante manifestări, cu un program artistic ce include spectacole de dans, muzică şi teatru.
Extra, ai spectacole ale Armatei Romane & Experienţa Carelor (RACE) la Hipodrom, de două ori pe zi, la ora 11.00 şi la 14.00, şi de la ora 10.00 în zilele de vineri, cu excepţia zilelor de marţi.
Ţine minte!!!
Cele mai importante vestigii sunt reprezentate de: Coloana Corinthium, Arcul lui Hadrian, Hipodromul (unde periodic au loc spectacole cu gladiatori, legionari, care de luptă romane), Templul lui Zeus şi 2 temple închinate zeiţei Artemis, Forumul oval, înconjurat de colonade, Teatrul de Sud, Teatrul de Nord (Odeon) şi două băi publice. (Simona Neaţă)
Despre Autor
S-ar putea sa iti placa
Monaco, vis de bogăție și exclusivism
Europa este continentul cu cele mai mici state din lume. Dacă luna trecută v-am povestit despre Vatican, luna aceasta facem escală în altă țară de văzut într-o zi, Monaco, un
Turismul de poker, între călătorii și competiție la mese
Împătimiții de poker aleargă prin toată lumea în căutarea celor mai bune jocuri, dar și pentru a cunoaște noi culturi și destinații turistice. Așa a apărut „turismul de poker”, care
Bun venit în Amman, orașul alb al Iordaniei
Adesea cunoști un loc prin oamenii care ți-l prezintă, prin pasiunea cu care îți vorbesc de țara lor, prin tradițiile pe care le păstrează cu credință. Și de această dată,






0 Comments
Niciun comentariu inca!
Poti fi primul care comenteaza articolul!